Menu:

Kasutajanimi

Parool


Unustasid salasõna?

 

 

26.08.2016

Saunaklubi Virumaa Teatajas


 Kolmapäevane meestehoid Sandimetsas.

 

Postitas: Kuits

Üks osa saunaklubi liikmeid Sandimetsas. Vasakult esimene on Charlie, temast ülejärgmine klubi boss.

Foto: Agnes Aus

Kui Kadrina saunaklubi on nii tuntud, et tahab endale isegi oma tänavanime, siis Väike-Maarjas 16 aastat tegutsenud samalaadne kooslus on avalikkusele üsna märkamatuks jäänud. Kuid seal ei elata sugugi vähem huvitavat elu.

Kui räägitakse saunaklubist, küsitakse Väike-Maarja meestelt ikka ja alati, kas nad on Kadrinast. Nemad siis vastavad, et ei, nad on need teised. Ja Väike-Maarjasse Sauna tänava loomise ambitsiooni neil ka pole.

Küll käivad mehed aga püsiva järjekindlusega kõik need aastad igal kolmapäeval eri kohtades saunatamas.

Võib vaid ühe käe sõrmedel kokku lugeda korrad, kui kolmapäevane ühine saunaskäik on vahele jäänud. Ja just kolmapäev on see päev – nädalavahetus kuulub perele.

Virumaa Teataja tabas nad seekord Sandimetsas asuva vana karjääri serva rajatud kümbluskohas muhedalt aega veetmas. Paar aastat tagasi valminud saunamaja, kust lavalt otse vette forellidele seltsiks saab hüpata, pole siiski saunaklubi liikmete ainus kooskäimise koht. Endine kodusaun on praeguseks jäänud Tapa polügooni alale, sinna enam väga vabalt ligi ei pääsegi. Nende tava on külastada erinevaid pesukohti, kus ihuharimine pole siiski meeste esmane eesmärk, vaid pigem kokkutulemiseks otsitud põhjus.

Saunas räägitakse tavaliselt lobedat juttu, aga teinekord arutletakse niisama oma mõttekaaslaste seltsis. Grill ja suupiste käivad selle juurde. Kui te aga arvate, et võetakse ka palju napsu, siis siin te eksite – on sünnipäevi, kus viinapudel teeb mitu ringi, kuid tühjaks ikka ei saa.

Ja mis kõige huvitavam, tüdimust ei tunne keegi, isegi sõnavahetusi ega riide pole seltskonnas ette tulnud. Väike-Maarja saunaklubi loodi 16 aastat tagasi ja umbes samapalju on ka liikmeid. Ja ega sinna niisama astuda saagi – mees peab ikka teistega sobima.

Saunaklubi president Kuido rääkis, et tegemist on toreda sõpruskonnaga ning inimesi on igalt elualalt: firmajuhte, IT-mehi, restauraatoreid, puu- ja metallitöömehi, isegi laulumehi on. Ja lõppeks – eks saunas ole kõik võrdsed.

“Saunaklubis toimivad hästi ka sisemised sidemed, igaühel on oma huvid, mis paljuski kattuvad,” lausus president. Näiteks meelelahutusmaastikul tuntud Toomas Krall tegi ükskord kodus koos Rasmus Merivooga bändiproovi ning ühendas selle kohe ka saunaklubi õhtuga.

Ka saunaklubi liikmete päritolu on üsna kirju. Ehkki enamik mehi on Väike-Maarja kandist, leidub seal ka rakverlasi ja tapalasi. Kuid külas käib ka – pange hästi tähele – Kolumbiast pärit Charlie, kes õpib nüüd küll Madridis, kuid oli praegugi leiliruumis vihtlemisega ametis.

Humanitaarteaduste õpetajana tegutsenud Charliet seovad Väike-Maarjaga perekondlikud sidemed ning ta räägib puhast eesti keelt. Kaugelt on aimatav ka tema huumorilembus.

Charlie rääkis, et kui klubis välismaa külalised käisid, siis pärast saunaklubi liikmetega kohtumist jäi neil Eestist hoopis teistsugune mulje. Charlie teada on Kolumbias ainult üks Soome saun, selle ehitas üks arst. Saunaklubi ise pole Kolumbias käinud, küll on aga saunatatud Gruusias ja muidugi lähemates paikades. Saunaklubil on ka hulk traditsioone välja kujunenud, näiteks kui kellelgi sünnib laps või lapselaps, kingitakse talle pissipott. Ühel mehel on neid juba virnatäis, oma seitse tükki vähemalt.

Et saunas ainult mehed käivad, pole seotud kooseluseadusega, vaid pigem sellega, et nii võib ennast täiesti vabalt tunda – näiteks roppe anekdoote rääkida. Ja kes siis kodust ära lastaks, kui seltskonnas ka õrnema soo esindajaid leiduks … Justkui ühest suust lajatatakse, et tegu on kindla peale minekuga – nagu meestehoid.

Allikas: http://virumaateataja.postimees.ee/3813401/kolmapaevane-meestehoid-sandimetsas